Varis Tedavisi

Teknolojik gelişmeler nazik noninvazif varis tedavilerini mümkün kılmaya başlamıştır. Doktorlar genişlemiş damar ağlarını sağlam damarlara zarar vermeden lazer ile tedavi etmeyi başarmışlardır.

Lazerle varis ve kılcal damar tedavisine genel bakış
Yüz uygulamalarında yüzün genel görünümünü düzeltir. Tedavi iyi tolare edilir hastalar normal yaşamlarına hemen dönerler.

Kaç seansta yok olacak?
Varis ve istenmeyen damarların tedavisinde uygulaması 2–4 seans gerektirebilir.
Her uygulamadan sonra damarların azaldığını sizde göreceksiniz.

yukarı

Herhangi bir yan etkisi olacak mı?
Varis hastalarının tedavisine karar verirken varis ve istenmeyen damarların nedenlerini tam olarak ortaya koyulması gerekir

yukarı


Göze hoş görünmeyen damarlar ve varis
Yaşam boyunca görünür damar ve vasküler lezyonlardan uzak kalmamız mümkün değildir. Dünyadaki milyonlarca erkek ve kadını ilgilendiren bir problemdir. Genelde kozmetik bir sorun olmasına rağmen sistemik bir hastalığında işareti olabilir. Toplumun %60 nın varis veya örümcek şeklinde damar çatlamalarından etkilendikleri kabul edilmektedir. Damar duvarındaki zayıflığa veya damar içindeki, kapakların yetersizliğine bağlı olarak gelişir.

Örümcek venler; küçük yüzeysel, cildin altında bir ağ tarzında yayılan oluşumlardır. Özellikle yüzde görülenler daha çok güneş hasarına bağlıdır. Göze hoş görünmeyen damarlar yaşla birlikte artar.

Günümüze kadar variköz ve örümcek damarların tedavisinde kullanılan invazif ve diğer iğne gibi yöntemler ağrılı süreçlere neden olmaktadır.  Cihazları ise başarılı kolay bir yöntemle noninvazif çözümler sunmaktadır.

İstenmeyen damar genişlemesi nedir
Doktorlar sıklıkla göze hoş görünmeyenlerin zararsız olduğuna işaret ederler. Bu lezyonlar nokta, leke veya örümcek ağı görüntüsünde olabilir. Mor, kırmızı hatta kahveye yakın tonlarda olabilirler. Bazı vasküler lezyonlar o kadar incedir ki normal şartlar altında görünmezler, diğerleri ise oldukça belirgindir.

yukarı


Varis nedir
Vücudumuzdaki belirli bir bölgesindeki venlerin (toplardamarların) düzensiz bir biçimde uzaması, genişlemesi ve kıvrımlar oluşturmasına varis denir. Latince varix kelimesinden türetilmiştir. Varix kıvrım yapmış anlamına gelir. Kalbimizden kaynak alıp bacaklarımıza giden temiz kan yerçekiminin ve kalbin basınçlı pompalamasından dolayı arterler vasıtası ile kolayca yol alırken kirli kanı kalbe götüren toplardamarlar yerçekimi gücüne karşı çalışırlar.

Yerçekimine karşı kanın geri taşınması işlemi başlıca 3 etkenin yardımı ile gerçekleşir.

  1. Toplardamarların elastik duvarlarının direnci
  2. Tek yön geçişe izin veren minik kapakçıklar
  3. Alt bacak kaslarının kasılarak pompa etkisi göstermesi

Variköz venler
Variköz bacak venleri vasküler lezyonların en yaygın tipini oluşturur. Kalıtımsal olduğuna inanılmakla birlikte travma, hormonsal faktörler ve yaşam tarzıyla ilişkili olabilir. Obesite, gebelik, uzun süre ayakta durma gibi durumlar neden olabilir. Variköz venler yaygın olarak baldırın arka kısmında ve bileklerde bulunurlar. Görünüş olarak venler şişmiş ve mavi renktedir. Burkulmuştur, dönmüştür veya ip şeklindedir. Varis kelimesinin kökeni yunanca da üzüm şeklindeki görüntüdür. Bazı hastalarda hiçbir bulgu vermeyebilir. Diğerleri bacaklarda uyuşukluk ve ağrı hissederler. Varis bacak ve ayak bileklerinin şişmesine neden olabilir. Semptomlar günün sonuna doğru kötüleşir. Dev varisler ciddi hastalıklara işaret edebilir hatta neden olabilir. Yavaşlamış kan akımı kanın pıhtılaşmasına cilt üzerinde gözenek veya iyileşmeyen açık yaralara neden olabilir. Amerika da bir milyonun üzerinde bacak ülserli hasta yüz bin civarında bu durumdan dolayı işgücü kaybına uğramış insan vardır. Ayrıca bu ülkede varis yan etkileri nedeniyle her yıl altı milyon iş günü kaybı oluşmaktadır.

yukarı

Varislerden korunmak için ne yapabilirsiniz

Mümkün olan her fırsatta bacaklarınızı yukarıya kaldırarak (kalp seviyesi üzerine) dinlendiriniz.

Seyahatlerde mümkün olduğu kadar bacaklarınızı kıvırmadan uzatarak oturabileceğiniz yerleri seçiniz. Mola sırasında yürüyüş yapınız.

Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda varis çorabı kullanabilirsiniz.

Sigara ve alkol kullanmayınız.

Asansör yerine merdiveni tercih ediniz.

Ev ile iş yeri arası uzak değil ise yürümeyi tercih ediniz.

Aşırı sıcak banyo yapmayınız (kum banyosu, sıcak çamur banyosu ve sauna)

Spor yapınız ( özellikle yürüyüş)

Aşırı kilodan kaçınınız.

Kılcal damar ve varislerin lazer dışı tedavi yöntemleri

Varis ve çatlamış damarlar için birkaç tedavi seçeneği vardır. Ancak bu tedavilerin çoğu zor ve başarı oranları düşük tedavilerdir.

yukarı

İlaç tedavisi

Daha ziyade başlangıç safhasındaki varislerde semptomatik rahatlama sağlar. Uzun süre ilaç kullanımını gerektirir. Hastalığın gidişini durdurmaz.

Skleroterapi veya diğer adıyla köpük tedavisi
Skleroterapi bacak varislerini tedavisinde kullanılan bir enjeksyon tedavisini içerir. Damarların büzüşmesine ve daha sonra vücut tarafından absorbe edilmesi ile sonuçlanan çok ince iğneler ile damarın içine sklerotan ilaçların verilmesi işlemidir. Haftalar sonra varisli veya istenmeyen damar kalıcı olarak yok olur.

Hastaların %90’ dan fazlası bu işlemden fayda görür. Tedavi seansları bir veya birkaç seanstan oluşur. Tedavi araları 6–8 haftadır. Tedavinin başarısı operatörün becerisi, damarın büyüklüğü sklerozan solüsyonu konsantrasyonu ve işlemden sonraki bakım ile ilişkilidir.

Cerrahi: ameliyat ile varis tedavisi
Ameliyatla hastalıklı damarın çıkarılması veya bağlanması işlemidir. Genel anestezi altında yapılır. Hastanede yatmayı gerektirir. Skleroterapiye cevap vermeyen büyük varisler cerrahi olarak çıkarılır. Varisler ülser gibi cilt problemleri oluşturmaya başlamışsa veya pıhtılaşma problemi varsa önerilir.

yukarı

Derin damarlar için cerrahi lazer tedavileri
Lazerle Varis Tedavisi son yıllarda oldukça populer hale gelmiştir. Bacaktaki büyük, belirgin, kıvrılarak ilerleyen ve hoş olmayan bir görüntüyü veren varislerin tedavisi ameliyat dışında artık damarın içinden ilerletilen kanü sayesinde lazer ile de yapılabilmekte.

İşlem lokal anestezi altında ameliyathane şartlarına gereksiniö olmadan uygulanabilmektdir. İşlem öncesi varis damarlarındaki hastalığın boyutu konusunda kesin bilgi sahibi olunması gerekir. Bu amaçla dopler ultrasonografi faydalı olacaktır.

İnce kılcal damarlar için dışardan uygulanan lazerler kullanılabilir.

yukarı

Yüzdeki kılcal damar ve damar çatlamalarının tedavisi

Çatlamış venler ve kılcal damarlar

Yüzde kapiller adı verilen küçük kan damarlarının geniş çaplı bir ağı vardır. Yaşlanma travma, güneş ve diğer faktörler bu damarları çatlamaya uygun hale getirir. Damar çatlamalarını diğer adı telenjiektazidir. Telenjiektaziler örümcek ağı, kırmızıçizgiler veya lekeler şeklinde olur. Bazen çatlamış kapillerler ciltte yaygın kırmızılığa yol açar ki buna eritem denir. Eritem birçok kişi için sosyal problem yaratır. Rozasea da diffuz eritem ile karakterize bir cilt problemidir.

Büyük varis damarlarının çevresinde kılcal damar oluşumlarına sıkça rastlanır. Bunların tedavisinde önce büyük damarların tedavi edilmesi gerekir.

Yüz damarların Lazer ile kaldırılması
Yüz damarları küçük yüzeysel yüz damarlarında kalıcı genişlemeler sonucu oluşur. Uzun süre güneşe, rüzgâra maruz kalma sık nedenidir. Kalıtım, hormonlar, hastalıklar ve aşırı alkol tüketimi diğer nedenlerdir.

Yeni Lazer teknolojileri skar veya iz bırakmadan yüz damarların tedavisinde devrim yaratmıştır.

Rosacea ve yüzdeki kızarıklığın lazer ile tedavisi
Roza yüzde kızarıklık, şişme ve sivilcelerle karakterize yaygın bir cilt hastalığıdır. Erişkin aknesi olarak bilinir. Yüzün orta kısmından başlayıp giderek yayılan kızarıklık ve sivilceleşmelerle kendini gösterir. Stres, acı, baharat, kolalı içecekler, kafein, güneş sıcak banyo ve saunalar hastalığı kötüleştirir. En sık 3o yaş civarında görülür.

Yüzdeki cilt kızarıklıkları ise tamamen yapısal veya çeşitli hastalıklara sekonder olarak oluşur. Lazer tedavileri ile kızarıklığın yoğunluğu azaltılır.

Lazerle rozasea ve kızarıklık tedavisi
Roza hastalığı olarak bilinen bu durumun tedavisinde lazer sadece kızarıklığı azaltmak için kullanılabilir. Hastalığın aktif dönemleri ilaçla tedavi edilmelidir. Lazer tedavisi 4-6 seans sürecektir.

Lazer nasıl etki eder?

Kızarıklık ve rozasea tedavisinde lazer cilt altı dokusunu ısıtarak bu bölgedeki fazladan oluşmuş damarsal yapıları tahrip ederek etki eder.

yukarı

Doğumsal kan benleri (hemanjiom)

Doğumsal damarsal benleri
Bir çok damarsal ben ciltte kabarık veya düz salkım şeklinde kırmızı, pembe, mor veya mavi renkte görülür. Damarsal benlerin oluşum nedeni bilinmemektedir. Bazılar kendiliğinden geçebilir. Ancak Lazer bir çok damarsal lezyonun tedavisinde oldukça etkilidir. Tedavi sayısı lezyonun tipine göre değişir.

Doğumsal lekeler için nasıl bir tedavi yapılabilir?
Geçmişte kullanılan birçok tedavi yöntemi etkisiz olması veya yeni deformiteler meydana getirmesinden dolayı terk edilmiştir. Likid Nitrojen, CO2 Lazer etkisizdir. En uygun tedavilerden biri 1064 Excelldir.

Damarsal tümörler ve malformasyonlar?
Doğumsal tümör ve malformasyonlar genellikle doğumdan itibaren vardır ve doğum lekesi olarak adlandırılır. En sık görülen damarsal tümör çilek haemangiomedir. Sık görülen damarsal malformasyon Port Wine Stain (şarap lekesi) ve Kavernöz haemangiomedir.

Çilek haemangiome
Gövde, kol, bacaklar ve boyunda görülebilir. Çilek haemangiome denilmesinin nedeni görünüm ve renginden dolayıdır. Genellikle doğumdan 2 hafta sonra oluşur. Kafkas bayanların %1’ inde görülür. Erkeklerde daha nadirdir. Lezyon ilk yıl giderek büyür, daha sonra kademeli olarak küçülüp soluklaşabilir.

Şarap lekesi haemangiome
Şarap lekesi haemangiome cilt altında damar birikimidir. Görünümü ve rengi şarap lekesini andırır. Doğumdan sonraki ilk ayda otaya çıkar. Kırmızı, pembe veya mor renkte olabilir. Zamanla büyür. Düz veya ciltte kabarık olabilir.

Kavernous haemangiome
Tümöre benzer şekilde damarsal bir ağı vardır. Çocukluk çağında başlayıp, çocukluk boyunca büyümeye devam eder. Cilt altına doğru büyüyebilir. Cilt üzerinde nödüler, mavi-mor renkte görülür. Basınç uygulayınca içindeki kan boşalır, bırakılınca tekrar dolar. Birçok alt kategorisi vardır.

Lazer oldukça güvenli uzman ellerde yan etkisiz bir sistemdir. Büyük damarları yok ederken bazı damarların çevresinde geçici bir morarma oluşabilir. Morarma oluşan bölgeler birkaç gün sonra normale dönecektir.

Lazer istenmeyen damar ve varislerin tedavisinde ilgili bilimsel çalışmaları ve hasta örnekleri ile Amerikan İlaç ve Eczacılık Dairesinden (FDA) onay almış ve etkinliğini tam olarak kanıtlamıştır.

Lazer yüzeysel damarlar ve yüz damar çatlaklarında mükemmel sonuçlar sağlar.

Bazen ultrasonografi ve diğer testlerden yardım alınabilir. Hastalarımıza skleroterapi ve Lazer uygulamalarını birlikte ya da tek başına yapılabilir. Böylece seçilmiş hastalarda mükemmel tedavi seçeneklerine ulaşılabilir

yukarı